Słońce doświadcza najgłębszego minimum od stulecia. W połowie października 2018 upłynęło łącznie aż 165 dni bez plam słonecznych od początku roku. Każda nowa plama staje się znaczącym wydarzeniem, choćby dlatego, że może świadczyć o symptomach nadejścia nowego cyklu. 13 października zaobserwowaliśmy w naszym obserwatorium w Niedźwiadach aktywny rejon na Słońcu, który wygenerował dwie niewielkie plamy słoneczne AR2724 i AR2725 .
Obraz Słońca w pasmie H-alfa 13 października 2018 r. Zdjęcie wykonał Karol Wenerski w Obserwatorium w Niedźwiadach za pomocą teleskopu SolarMax 90. Obróbka zdjęcia K.Wenerski/M.Nikodem
Plamy słoneczne AR2724 i AR2725. Zdjęcie wykonał Karol Wenerski w Obserwatorium w Niedźwiadach za pomocą teleskopu SolarMax 90. Obróbka zdjęcia K.Wenerski/M.Nikodem
Obecny, 24 cykl aktywności słonecznej prawdopodobnie zakończy się około 2020 roku. Pod koniec cyklu aktywności słonecznej mogą się pojawiać pierwsze obszary aktywne z nowego cyklu. Takie obszary pojawiają się z dala od równika słonecznego. Natomiast w pobliżu równika pojawiają się obszary plam z aktualnego cyklu.
Protuberancje w dniu 13 października. Zdjęcie wykonał Karol Wenerski w Obserwatorium w Niedźwiadach za pomocą teleskopu SolarMax 90.
Cykl słoneczny to jedenastoletni okres zmian aktywności naszej Dziennej Gwiazdy. W ciągu tego okresu zmienia się intensywność promieniowania słonecznego, liczba i wielkości plam słonczych, miejsce występowania plam na powierzchni Słońca oraz charakterystyka magnetyczna regionów aktywnych. Maksimum obecnego cyklu wypadło w kwietniu 2014 roku.
Jednym z przejawów wysokiej aktywności słonecznej są zorze. Najjaśniejsza zorza polarna 24 cyklu słonecznego była widoczna w Polsce w marcu 2015 roku. Fot. Marek Nikodem (PPSAE)
Tekst/ Marek Nikodem (PPSAE)