W latach 2015-2018 mieliśmy okazję obserwować serię zakryć Aldebarana przez Księżyc. 23 lutego 2018 roku ta seria zakończyła się i na następną okazję obserwacji z naszego kraju zakryć tej gwiazdy musimy poczekać aż do 2034 roku.
Do tego czasu musimy zadowolić się mniej lub bardziej bliskimi zbliżeniami Srebrnego Globu i Aldebarana. W poniedziałek 6 maja, 42 godziny po nowiu, a godzinę po zachodzie Słońca Księżyc oświetlony w 4% zbliżył się na około 2,5 stopnia do Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka.
Aldebaran jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie (0,86 mag) i jest odległy od nas o 67 lat świetlnych. Aldebaran jest gwiazdą podwójną, główny składnik, czyli Aldebaran A to olbrzym typu widmowego K5, Aldebaran B jest czerwonym karłem typu widmowego M2.
Mimo niesprzyjającej pogody, w przerwach między chmurami, udało się dokonać obserwacji i sfotografować to malowniczo wyglądające spotkanie na niebie.
Dobę później o tej samej porze Księżyc zajmując pozycję na wysokości prawie 15° i zwiększając fazę do 9% zbliżył się do planety Mars oraz gwiazdy El Nath.
tekst/ Marek Nikodem