Trwa okres dobrej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ciągu jednej nocy możemy podziwiać nawet trzy przeloty Stacji Kosmicznej osiągającej w tym czasie jasność do -4 mag. ISS aktualnie znajduje się na orbicie o wysokości 407×410 km. ISS okrąża Ziemię z zachodu na wschód, więc zawsze wznosi się na zachodnim niebie i podąża w kierunku wschodnim. Gdy znajduje się nisko nad horyzontem, wydaje się słabsza, jest za to najjaśniejsza na wschód od zenitu, gdy znajduje się zarówno najbliżej nas, jak i prawie naprzeciwko Słońca.
Dobre warunki do jej częstego podziwiania są cykliczne, a każdy z takich okresów trwa do kilku tygodni.
W czasie przelotu Stacji możemy dokonać kilku ciekawych obserwacji. Fascynującym zajęciem jest choćby obserwowanie przez lornetkę lub teleskop, jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wchodzi w cień Ziemi. Możemy wówczas dostrzec, jak statek blaknie i zaczerwienia się wchodząc w cień.
Oto kilka innych ciekawych rzeczy do obejrzenia podczas przelotu ISS:
Flary – sporadycznie światło słoneczne uderza w panele słoneczne lub inny obszar na stacji pod odpowiednim kątem, powodując krótkotrwałe rozbłyski ISS.
Gwałtowne ruchy – Jeśli oglądasz ISS lub jakikolwiek innego satelitę, może wydawać się, że porusza się gwałtownymi ruchami. Naprawdę, to gwałtowne ruchy oczu obserwatora powodują to złudzenie.
Koniunkcje– W witrynie internetowej Heavens Above można odczytać mapę dowolnego przelotu stacji, gdy ta przechodzi bardzo blisko jasnej gwiazdy lub planety.
Zrzuty – astronauci muszą od czasu do czasu wyrzucać ścieki poza stację, które natychmiast krystalizują się i rozszerzają się w chmurę. Jeśli kiedykolwiek odkryjesz, że ISS ma warkocz jak kometa, jesteś tego świadkiem.
Detale– przy odrobinie praktyki możesz podążać za ISS teleskopem i obserwować w okularze szczegóły stacji.
Dokowanie lub separacja– przeloty statków transportowych lub załogowych zaopatrujących stację. Obserwujemy wówczas podążający w niewielkiej odległości przed lub za stacją słabszy obiekt.
Szczególnym wyzwaniem jest fotografowanie przelotu ISS na tle Słońca lub Księżyca. Dysponując nawet niewielkim przenośnym teleskopem i aparatem fotograficznym podłączonym do teleskopu możemy sfotografować to ulotne zjawisko, trwające najczęściej krócej niż 0.8 sekundy.
Następny okres widoczności ISS rozpocznie się 3 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Będziemy mogli wówczas zaobserwować nawet pięć przelotów stacji w ciągu jednej nocy.
Dziękujemy Autorom za udostępnienie swoich zdjęć.
tekst/ Marek Nikodem (PPSAE)
Najbliższa prognoza przelotów ISS. Źródło: HeavensAbove.