Nasz flagowy instrument obserwacyjny, teleskop ROLAND (603/2802 mm), dzięki swym parametrom i konstrukcji, wyposażony w kamerę i filtry fotometryczne jest potężnym narzędziem do mierzenia jasności gwiazd.
Oto pierwszy z przykładów mocy Rolanda (dalsze nastąpią):
Zdjęcie poniżej to pełna klatka z kamery, przedstawiająca fragment nieba w Żyrafie (24′ x 16′). W czerwonym kółku obiekt naszych zainteresowań – zaćmieniowy układ podwójny V470 Camelopardalis.
Wykres poniżej przedstawia zmiany jego jasności w filtrze V, w ciągu 3 godzin naszych obserwacji.
Celem naszych obserwacji jest wyznaczanie momentów minimów. V470 Cam nie jest bowiem „szwajcarskim zegarkiem”. Wieloletnie obserwacje pokazują, że okres obiegu nie jest stały, lecz czasem się wydłuża, a czasem skraca. Są podejrzenia, że powodem jest obecność jeszcze jednego, a może nawet dwóch ciał (brązowe karły?), krążących wokół tego układu. Jak jest w istocie mogą wyjaśnić tylko dalsze lata systematycznych obserwacji.
Pewnie nigdy nie udałoby się nam uruchomić fotometru na Rolandzie, gdyby nie bezcenna pomoc i rady naszych kolegów ze Stowarzyszenia, zwłaszcza Pawła Kijaka, Karola Wenerskiego i Grzegorza Sobolaka.
Marek Muciek, Krzysztof Sz. Zieliński