18 września 2024 roku wystąpiło częściowe zaćmienie Księżyca. Oświetlona przez Słońce tarcza Księżyca weszła w cień, zaledwie z lekka tylko ocierając się o ziemską umbrę, czyli ciemny, centralny stożek cienia naszej planety.
Było to jedyne takie zjawisko w tym roku.
Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni. Nasza planeta rzuca wtedy swój cień na Srebrny Glob który przybiera wówczas pomarańczowo-czerwone barwy. Wbrew powszechnemu mniemaniu zaćmienia Księżyca zdarzają się rzadziej niż zaćmienia Słońca.
Zaćmienie rozpoczęło się fazą półcieniową o godz. 2:44. Maksymalna faza miała miejsce o godzinie 4:44. W cieniu pogrążyło się wtedy zaledwie 8% tarczy Księżyca. Koniec zjawiska nastąpił około godziny 5:15.
Zaćmienie zbiegło się się z perygeum Księżyca, czyli punktem orbity, w którym nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi.
Zaćmienia Księżyca mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza gdy Księżyc znajduje się nisko nad horyzontem. Następne zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce nastąpi we wrześniu 2025 roku.
tekst i zdjęcia/ Marek Nikodem