W sobotę, 7 września 2024 roku zorganizowaliśmy w naszym Obserwatorium piknik astronomiczny dla mieszkańców naszego regionu. Impreza była współfinansowana przez Gminę Szubin w ramach projektu „28 OZMA i piknik astronomiczny”. Rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca. Pokazy prowadziliśmy za pomocą dwóch teleskopów przystosowanych do bezpiecznego obserwowania naszej Dziennej Gwiazdy m.in przez nasz najlepszy instrument Coronado Solar Max 90 zaopatrzony w filtr H-alfa. Słońce obecnie znajduje się blisko maksimum 11 letniego cyklu aktywności, dlatego jego powierzchnia była usiana plamami, obszarami aktywnymi i protuberancjami, co robiło na obserwujących duże wrażenia.
W międzyczasie odwiedzający nas goście mogli zwiedzić obserwatorium, zapoznać się z budową teleskopów czy dowiedzieć się o naszej działalności. O tym wszystkim opowiedział w pasjonujący sposób Karol Wenerski.
Potem w naszej sali wykładowej odbyły się dwie prezentacje. Najpierw Marek Nikodem opowiedział o wyprawie do USA na całkowite zaćmienie Słońca, po czym Filip Nikodem zdał relację z kilku ekspedycji w poszukiwaniu meteorytów prezentując jednocześnie piękne okazy kamieni z nieba, m.in. ponad 14 kilogramowy okaz meteorytu żelaznego odnaleziony na północy Europy. Uczestnicy pikniku mogli także zwiedzić naszą wystawę skamieniałości i meteorytów, znaczków pocztowych o tematyce kosmicznej oraz wystawę kosmicznych fotogramów prezentowanych we wnętrzu pawilonu ROLAND.
Po zmroku przystąpiliśmy do obserwacji obiektów głębokiego nieba przez nasze instrumenty optyczne. Obserwacje zostały poprzedzone prelekcją Bartka Pilarskiego. Tym razem aura była łaskawa, co zapewne przyczyniło się do bardzo dużej frekwencji na pikniku. Wg naszych szacunków, w pikniku uczestniczyło ponad 200 gości, także z poza naszego regionu. Było także czynne ognisko, przy którym można było się ogrzać oraz upiec kiełbaski. Następny piknik astronomiczny odbędzie się w maju 2025.
tekst:MN, zdjęcia: Katarzyna Orzechowska