18 lutego 2025 roku około godziny 18.04 jasny bolid rozświetlił niebo nad Lubelszczyzną, a według niektórych świadków, jasnemu rozbłyskowi towarzyszyły głośne grzmoty. Kosmiczna skała została zarejestrowana przez kamery sieci bolidowej projektu Skytinel, dzięki czemu udało się wyliczyć miejsce potencjalnego spadku.

Meteoroid zaczął świecić na wysokości 82,5 km, poruszając się z prędkością 13 km/s. Na wysokości 19,5 km rozpadł się na kawałki. Meteoryt przybył do nas z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem . Obiegał Słońce w ok. 2,5 roku, nachylenie orbity względem ekliptyki wynosiło 2,9°, a aphelium znajdowało się w odległości 2,91 au. Po wejściu w atmosferę Ziemi miał masę około 100 kg, z czego około 5 kg dotarło do powierzchni Ziemi jako meteoryty. Już po kilku dniach w rejon elipsy spadku wyruszyła pierwsza ekipa poszukiwawcza z naszego Stowarzyszenia w składzie Mariusz Krall i Daria Klimek. Na miejscu zastali już wielu poszukiwaczy z Polski i Europy. Pierwsze trzy okazy odnaleziono 22 lutego. Następny dzień rozpoczął się wspaniałym znaleziskiem 293 gramowego odłamka meteorytu którego dokonali Daria i Mariusz. Jest to jak dotychczas trzeci co do wielkości okaz . Aktualnie znajduje się on w Narodowym Instytucie Badań Jądrowych na badaniach izotopowych . Po zakończeniu procedur badawczych meteoryt będzie można zobaczyć w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach .



27 lutego Mariusz Krall i Daria Klimek odnaleźli jeszcze okaz o wadze 17 gram z uwidocznioną macierzą meteorytu oraz liniami szokowymi.

To nie koniec naszych sukcesów. W niedzielę Marek Nikodem odnalazł okaz całkowity o wadze 16 gram, a następnego dnia jeszcze okaz 10 gramowy.


Meteoryt będzie nosił prawdopodobnie nazwę Drelów. Wstępne badania wskazują na to, że jest to chondryt zwyczajny typu L, ale na dokładną klasyfikację musimy jeszcze poczekać.
Warto dodać że z sukcesem w poszukiwaniach uczestniczyli także zaprzyjaźnieni z naszym obserwatorium inni poszukiwacze, m.in. Wojtek Burzyński i Filip Nikodem ze swoją ekipą.
Do tej pory odnaleziono około 50 okazów o sumarycznej wadze ponad 3 kg, z czego ekipy poszukiwawcze z Szubina odnalazły ponad 20 sztuk !
Odnalezienie fragmentów meteorytu Drelów to już kolejny sukces naszych ekip poszukiwawczych. Równo rok temu, również w lutym, w okolicach Ribbeck w Brandenburgii członkowie PPSAE znaleźli trzy fragmenty rzadkiego aubrytu Ribbeck z asteroidy BX1 : fragment około 6,5 grama – odnaleziony przez Romana Krala i Bartka Pilarskiego oraz fragmenty 10,5 gram i 5,5 gram, których znalazcami byli Daria Klimek i Mariusz Krall. Natomiast przed dwoma laty ekipa w składzie Roman Kral, Piotr Skrzypczak oraz Marek Nikodem odnalazła dwa okazy meteorytu
Saint-Pierre-le-Viger o wadze 3,7 gram i 2,1 gram.




tekst: Mariusz Krall/Marek Nikodem