NGC 6888 zwana również jest Mgławicą Półksiężyc lub Mgławicą Rożek. (Crescent Nebula). Została odkryta 15 września 1792 roku przez Williama Herschela.

Jest to stack 39 x 180s (dla kanału L) i po 5x180S (dla RGB) zebrane kamerą Player One Poseidon-m z filtrami Anlia LRGB-v Pro, TS 130/910 (bez flattenera) na montażu EQ6-R przy pomocy programu AstroPhotography Tool. Zestakowane i obrobione w PixInsight.

Jak powstała Mgławica Półksiężyc? Widoczną w środku zdjęcia wykonanego przez Pawła, wyglądającą jak wyłaniający się kosmiczny kokon Mgławicę Półksiężyc wytworzyła jasna gwiazda w jej centrum. Gwiazda ta powstała jako nadzwyczaj jasny i gorący nadolbrzym typu O około 4,5 miliona lat temu. Prawdopodobnie Mgławica Półksiężyc zaczęła powstawać około 250 tysięcy lat temu. W tym czasie masywna gwiazda centralna wyewoluowała do gwiazdy Wolfa-Rayeta (WR 136), rozsiewając swoją zewnętrzną otoczkę w silnym wietrze gwiazdowym, wyrzucając odpowiednik masy naszego Słońca co 10 000 lat. Ów wiatr zderzał się z okolicznym pozostawionym po wcześniejszych fazach ewolucji gazem, formując go w szereg niezwykle skomplikowanych i malowniczych z naszego punktu widzenia otoczek jednocześnie podświetlając go. Gwiazda WR 136 spalająca paliwo w tak kolosalnym tempie oraz dobiegająca końca swego gwiezdnego życia, odejdzie wraz ze spektakularnym wybuchem supernowej gdzieś w ciągu następnego miliona lat. Znajdująca się w obfitym w mgławice gwiazdozbiorze Łabędzia (Cygnus), NGC 6888 leży w odległości około 4700 lat świetlnych i ma rozmiary 25 lat świetlnych.
tekst opracował Marek Nikodem