Sezon na obłoki srebrzyste
Obłoki srebrzyste (Noctilucent clouds, NLC) to najbardziej tajemnicze chmury występujące w ziemskiej atmosferze.
Najlepszy okres żeby zobaczyć te efemeryczne chmury mezosferyczne to noce w czerwcu i lipcu, w okresie bliskim przesileniu letniemu, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na głębokość 6 -16 stopni.
Obłoki srebrzyste powstają w mezosferze, na wysokości 85 km, gdy temperatura spadnie tam poniżej -128° C, co dzieje się właśnie w okresie letnim. Najbardziej popularna i wiarygodna teoria sugeruje, że NLC składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, rzadziej wulkanicznego osadzonych w kryształach lodu. Te kryształy lodu, które zawierają cząstki pyłu z meteoroidów i komet są tak małe, że ich wielkość jest porównywana do cząstek w dymie papierosowym. Kryształy lodu NLC są jednocześnie tak przezroczyste, że odbijają tylko 1 na 1000 padającego światła słonecznego, dlatego też ich cienki profil nigdy nie jest widoczny na niebie w czasie dnia. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom ich charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.
Rok 2018 jest bogatszy w obłoki srebrzyste niż kilka poprzednich lat. W nocy 22/23 czerwca mogliśmy zobaczyć na niebie jedne z najjaśniejszych i najpiękniejszych obłoków srebrzystych w ostatnich kilkunastu latach. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych przez Marka Nikodema w tym sezonie.
Zachęcamy do obserwowania i fotografowania tego widowiskowego zjawiska.